| Access Control List (ACL) | Yes |
| Antenna type | Internal |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 157 mm |
| Height | 990mm |
| Input current | 9/4.5 A |
| Networking standards | Plug and Play, CE, FCC Class A certified, UL, TUV GS, VCCI, C-Tick, BSMI CNS 13438 Class A |
| Operating temperature (T-T) | 8 - 35 °C |
| Power consumption (max) | 975 W |
| Security algorithms | WPS,WPS-PBC,WPA,WPS-PIN,WPA2 |
| Weight | VFD and cable: 36.6 lb; Pole (each): 50.7 oz; Base: 66.1 lb (VFD and cable: 1.29 lb; Pole (each): 1.79 oz; Base: 2.33 lb) |
| Width | 993 mm |
| DC voltage range | 53.5 V |
| MIMO type | Single User MIMO |
| Product colour | White,Black |
| Service Set Identifier (SSID) features | SSID broadcast,SSID broadcast on/off |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 9176 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2882 Mbit/s |
Specific References
NETGEAR WBE710 Data Sheet
check_circle
check_circle