| 10G support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Console port | RJ-45 |
| Depth | 345 mm |
| Height | 990mm |
| Latency (10 Gbps) | 82 µs |
| Package depth | 991 mm |
| Package weight | 998 g |
| Package width | 985.6 mm |
| Power consumption (typical) | 9W |
| Power source | PoE, DC, AC |
| Switching capacity | 993.6 Gbps |
| Throughput | VHT20, VHT40, VHT80 |
| USB 2.0 ports quantity | 7 |
| Weight | VFD and cable: 36.6 lb; Pole (each): 50.7 oz; Base: 66.1 lb (VFD and cable: 1.29 lb; Pole (each): 1.79 oz; Base: 2.33 lb) |
| Width | 993 mm |
| Product colour | White,Black |
Specific References
Netgear M4300-48X Data Sheet
check_circle
check_circle