| 10G support | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| Console port | USB |
| Depth | 400 mm |
| Fiber optic connector | QSFP28, SFP+ |
| Fiber ports quantity | 44 |
| Form factor | 1U |
| Heat dissipation | 728.21 BTU/h |
| Height | 43.2 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Internal memory | 4000 MB |
| Jumbo frames support | Yes |
| Manual | Yes |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Noise level | 69.5 dB |
| Power consumption (max) | 213.6 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Source data-sheet | Icecat.biz |
| Stackable | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 1600 Gbit/s |
| Weight | 7.38 kg |
| Width | 440 mm |
| Installed SFP+ modules quantity | 40 |
| Product colour | Black |
| QSFP28 ports quantity | 4 |
| IGMP proxy | Yes |
Specific References
NETGEAR XSM4344FC Data Sheet
check_circle
check_circle