| 10G support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Cables included | AC, USB |
| Console port | USB |
| Copper ethernet cabling technology | 10GBASE-T |
| Depth | 400 mm |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE-X |
| Fiber optic connector | SFP, SFP+ |
| Fiber ports quantity | 28 |
| Form factor | 1U |
| Height | 43.2 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Internal memory | 4000 MB |
| Jumbo frames support | Yes |
| Manual | Yes |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Noise level | 66.9 dB |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Source data-sheet | Icecat.biz |
| Stackable | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 200 Gbit/s |
| Weight | 7.38 kg |
| Width | 440 mm |
| SFP module slots quantity | 24 |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| Product colour | Black |
| IGMP proxy | Yes |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
Specific References
NETGEAR MSM4328F Data Sheet
check_circle
check_circle