| 10G support | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Broadcast storm control | Yes |
| Depth | 169 mm |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Full duplex | Yes |
| Height | 43 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| IP routing | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Activity, Link |
| MAC address filtering | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Management protocols | SNMP v1/v2 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1999946 h |
| Multicast support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1as, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Noise level | 0 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Number of multicast groups filtered | 512 |
| Number of queues | 8 |
| Number of static routes | 32 |
| Number of VLANs | 256 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Port mirroring | Yes |
| Power consumption (typical) | 13.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSL/TLS |
| Source data-sheet | Icecat.biz |
| Spanning tree protocol | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Switch layer | L2+/L3 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| System event log | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 1.62 kg |
| Width | 328 mm |
| Jumbo frames | 9000 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Power connector | DC-in jack |
| Product colour | Blue, Grey |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
Specific References
check_circle
check_circle