| 10G support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| DC input voltage | 12 V |
| Depth | 100.8 mm |
| Electromagnetic compatibility | Class B |
| Flow control support | Yes |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Forwarding rate | 41.664 Mpps |
| Full duplex | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Heat dissipation | 19.91 BTU/h |
| Height | 27 mm |
| Housing material | Metal |
| Input current | 1.5 A |
| Jumbo frames support | Yes |
| Latency (1 Gbps) | 2 µs |
| Latency (10 Gbps) | 2 µs |
| Latency (10-100 Mbps) | 5 µs |
| LED indicators | Activity, Link, Power, Speed |
| MAC address filtering | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Mean time between failures (MTBF) | 3514690 h |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3az |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Number of queues | 8 |
| Number of VLANs | 0 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packet buffer memory | 0.768 MB |
| Power consumption (max) | 5.8 W |
| Power source | DC |
| Power supply included | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Source data-sheet | Icecat.biz |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Unmanaged |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| User guide | Yes |
| VLAN support | No |
| Weight | 575 g |
| Width | 235 mm |
| Jumbo frames | 9728 |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Power connector | DC-in jack |
| Queue scheduling algorithms | Priority queuing (PQ), Weighted Round Robin (WRR) |
| Multicast MAC address table | 16000 entries |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, KC, RCM, UKCA, VCCI |
Specific References
NETGEAR GS108MX-100EUS Data Sheet
check_circle
check_circle