| Bandwidth | 16 Gbit/s |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Certification | CE, EN, FCC, VCCI |
| Connectivity technology | Wired |
| Flow control support | Yes |
| Housing material | Metal |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Speed, System |
| MAC address table | 4000 entries |
| Mean time between failures (MTBF) | 859126 h |
| Networking features | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3az |
| Number of multicast groups filtered | 128 |
| Number of VLANs | 64 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Password protection | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power requirements | 100 - 240 VAC |
| Power source | AC/DC |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Source data-sheet | Icecat.biz |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| Switch layer | L2/L3 |
| Switch type | Managed |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 62 W |
| VLAN support | Yes |
| Weight | 522 g |
| Jumbo frames | 9216 |
| Port trunking | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Priority queuing (PQ), Strict Priority Queue (SPQ), Weighted Round Robin (WRR) |
| Product colour | Grey |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN |
| DHCP features | DHCP client |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, VCCI |
Specific References
NETGEAR GS108EP Data Sheet
check_circle
check_circle