| 10G support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Broadcast storm control | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cables included | AC, USB Type-C |
| Depth | 400 mm |
| DoS attack prevention | Yes |
| Flash memory | 96 MB |
| Height | 990mm |
| Internal memory | ≈ 5,000 Cat 8 with plots; ≈ 12,000 Cat 6A with plots |
| Latency (1 Gbps) | 60.9 µs |
| Latency (10 Gbps) | 82 µs |
| MAC address table | 96000 entries |
| Management protocols | ЫТЬЗ |
| Memory type | SLC |
| Networking standards | Plug and Play, CE, FCC Class A certified, UL, TUV GS, VCCI, C-Tick, BSMI CNS 13438 Class A |
| Non-operating altitude | 9144 m |
| Number of VLANs | 8000 |
| Operating altitude | 914.4 - 2133 m |
| Operating temperature (T-T) | 8 - 35 °C |
| Power consumption (typical) | 9W |
| Power source | PoE, DC, AC |
| Power supply | Single 3.3V |
| Processor frequency | 993 MHz |
| Processor model | 845 |
| Routing protocols | Static IP |
| Storage temperature (T-T) | 8 - 85 °C |
| Switch layer | L7 |
| Switching capacity | 993.6 Gbps |
| Throughput | VHT20, VHT40, VHT80 |
| Weight | VFD and cable: 36.6 lb; Pole (each): 50.7 oz; Base: 66.1 lb (VFD and cable: 1.29 lb; Pole (each): 1.79 oz; Base: 2.33 lb) |
| Width | 993 mm |
| Authentication | Web-based authentication,MAC-based authentication |
| Included power plug types | UK |
| Authentication type | RADIUS,TACACS+ |
| Queue scheduling algorithms | WRR+SP,Weighted Round Robin (WRR) |
| Product colour | White,Black |
| Virtual LAN features | Voice VLAN,Tagged VLAN,Port-based VLAN |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 12 |
Specific References
NETGEAR M4350-12X12F Data Sheet
check_circle
check_circle